Tutaj jesteś

Intercooler — co to jest i jak działa?

27 maja, 2024 Porady Intercooler


Tajemniczo brzmiąca, angielska nazwa kategorii intercoolery staje się nieco mniej niezrozumiała, kiedy opiszemy ją polską nazwą. Intercooler to bowiem nic innego jak chłodnica międzystopniowa. Sprawa staje się jeszcze bardziej jasna, kiedy zrozumiemy, o jakie stopnie chodzi. Są nimi bowiem stopnie sprężania, jakie w silniku turbodoładowanym generuje turbosprężarka. W związku z tym już po samej nazwie można dojść do wniosku, że intercooler jest elementem, który chłodzi sprężone powietrze wydostające się z turbosprężarki, zanim to zostanie jeszcze mocniej sprężone w komorze spalania. Jak jednak intercooler to robi i jak jego praca wpływa na silnik samochodowy? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie.

Działania intercoolera

Działania intercoolera do złudzenia przypomina działania zwykłej chłodnicy samochodowej. Podobnie jak ona jest on w końcu niczym więcej niż chłodnicą powietrza. Intercooler odbiera energię zmagazynowaną w gorącym powietrzu wydostającym się z turbosprężarki i odprowadza je poza układ. Jest to możliwe dzięki specjalnej budowie tej chłodnicy i dużej powierzchni chłodzącej, która rozgrzewa się w kontakcie z gorącym powietrzem.

Wpływ intercoolera na osiągi samochodu

Aby móc prawidłowo zrozumieć wpływ intercoolera na osiągi samochodu trzeba znać zasadę fizyczną opisującą to, jak temperatura gazu ma wpływ na jego gęstość. W największym skrócie można napisać, że im wyższa temperatura gazu tym jego gęstość jest niższa. Jeśli więc uda nam się obniżyć temperaturę powietrza wpadającego do komory spalania to jednocześnie uda nam się zwiększyć jego masę. To z kolei pozwala zwiększyć dawkę paliwa i tym samym sprawić, że masa ładunku znajdującego się w silniku również się zwiększy, co pozytywnie wpływa na osiągi, ponieważ pozwala na spalenie większej ilości mieszanki paliwowo-powietrznej bez zwiększania pojemności silnika. W skrócie można więc powiedzieć, że intercooler pozwala na zwiększenie mocy i sprawności silnika, poprzez zwiększenie masy spalonego paliwa podobnie jak wyglądałby to, gdyby pojemność silnika nagle wzrosła.

Artykuł sponsorowany

Redakcja ptaki24.pl

Dzięki zaangażowaniu Jakuba, strona ptaki24 stała się cennym źródłem informacji dla wszystkich miłośników przyrody, zwierząt i ekoturystyki. Jego pasja, wiedza i poświęcenie sprawiają, że każdy post stanowi nie tylko źródło informacji, ale również zachętę do odkrywania fascynującego świata natury.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?